Właściwe podawanie insuliny penem

Wiele osób nie wie dokładnie w jaki sposób powinno się wstrzykiwać insulinę. Jaka igła będzie najbardziej odpowiednia dla danej osoby? Jaki wybrać pen? W którym miejscu na ciele najlepiej dokonać iniekcji? Wiele pytań nasuwa się zarówno osobom, które dopiero zaczynają, ale także osobom, które z igłą do pena mają do czynienia przez dłuższy czas. Właściwe podawanie insuliny penem z odpowiednią igłą zmniejsza ryzyko hipoglikemii i hiperglikemii oraz eliminuje niepożądane powikłania i nadmierne wkłucia.

bezpieczna iniekcja

Wybór pena i igły

Pen insulinowy jest najpopularniejszym urządzeniem do podawania insuliny. Zazwyczaj jest wielokrotnego użytku, w przeciwieństwie do jednorazowej igły chociaż istnieją również peny jednorazowe. Igły do penów natomiast występują w wielu rozmiarach. Odpowiednie dobranie długości igły zależy od wieku osoby i grubości tkanki tłuszczowej, jednak wiodącym zaleceniem jest stosowanie krótszych igieł do pena np. o długości 5 mm lub 8 mm. Stosuje się również igły o długości 10 mm i inne, jednak zwiększają one ryzyko niepoprawnego wkłucia w tkankę mięśniową zamiast w tkankę tłuszczową. Co spowodować może zbyt szybkie wchłanianie się insuliny. Wybór pena również ma znaczenie chociażby ze względu na dzieci, które cierpią na cukrzycę. Kolorowe peny ze schowaną igłą nie przypominają nielubianej strzykawki i mogą być chętniej stosowane przez dzieci i młodzież w każdym wieku.

Długość igły do pena insulinowego – poprawne wstrzyknięcie

Przy poprawnym wstrzyknięciu od koloru pena bardziej znacząca jest jednak długość igły, którą będziemy dokonywać wkłucia. Krótka igła ok 5 mm może okazać się najlepszą igłą, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko przebicia się przez warstwę tłuszczową do warstwy mięśniowej, dzięki czemu insulina zostanie podana poprawnie i będzie wchłaniała się w odpowiednim tempie. Wstrzyknięcie insuliny w mięsień może spowodować hipoglikemię czyli niedocukrzenie przez zbyt szybką absorpcję insuliny.

bezpieczna iniekcja

 

Technika prawidłowego wstrzykiwania insuliny

Prawidłowa technika wstrzykiwania insuliny penem zapewni odpowiednie wchłanianie się insuliny i ograniczy ryzyko wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii. Zgodnie z przeznaczeniem insulina ma być absorbowana w przewidywalny sposób z podskórnej warstwy tłuszczu. Wstrzykiwanie insuliny do tej warstwy pomoga pacjentom w osiągnięciu docelowych stężeń glukozy i zmniejszeniu ryzyka nieoczekiwanego wzrostu lub spadku jej stężenia we krwi. Poza odpowiednim wstrzyknięciem w celu utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi powinniśmy również pamiętać o pozostałych czynnikach, które mają na to wpływ czyli np. aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i odpowiednio dobrana insulina.

 

Insulina powinna być wstrzykiwana dokładnie tuż pod skórą. Grubość podskórnej warstwy tłuszczu może się różnić w poszczególnych strefach wstrzyknięć, co utrudnia określenie, czy wstrzyknięcie jest wykonywane w warstwę tłuszczu czy mięśni. Wkłucie powinno być wykonane pod kątem 90 stopni. Pen i igła nie powinny być przekrzywione.

 

bezpieczna iniekcja

 

Grubość podskórnej warstwy tłuszczu

O ile grubość skóry wynosi średnio 2 mm i jest względnie stała, o tyle grubość podskórnej warstwy tłuszczu cechuje znaczna zmienność. Jej grubość zależy od płci, wieku i wskaźnika BMI. Drugą ważną kwestią jest również odpowiednie miejsce wstrzyknięcia. Grubość warstwy tłuszczu jest różna, w różnych miejscach ciała. Nawet na brzuchu warstwa tłuszczu ma różną grubość w zależności od miejsca - różna grubość jest z przodu, a inna z boku brzucha, inna w okolicy pępka, a inna na podbrzuszu. Duże różnice grubości podskórnej warstwy tłuszczu zwiększają ryzyko wykonania niepożądanego wstrzyknięcia domięśniowego.

Używanie igieł do wstrzykiwaczy BD Micro-Fine™ Plus 5 mm lub BD Micro-Fine™ Plus 8 mm do wszystkich wstrzyknięć pozwala zmniejszyć ryzyko wstrzyknięcia domięśniowego i zapewnia odpowiednie wchłanianie się insuliny. Firma BD jest największym na świecie wytwórcą igieł do penów do leczenia cukrzycy, produkującym każdego roku miliardy igieł dla cukrzyków na całym świecie. Co więcej igły tego producenta pasują do wszystkich penów dzięki czemu nie ma konieczności wybierania odpowiedniej igły do konkretnego producenta pena. Są kompatybilne z produktami innych producentów.