Peny insulinowe stopniowo zyskują na popularności. Coraz więcej diabetyków wybiera je, rezygnując z klasycznych strzykawek z igłą. Nie ma w tym nic dziwnego. Są one znacznie wygodniejsze i bardziej poręczne. Jednak wymagają odpowiedzi na jedno, bardzo ważne pytanie – „Jak dobrać igły do pena?”. Pomimo powszechnej dostępności materiałów edukacyjnych na ten temat, wciąż wielu diabetyków ma z tym poważny problem. Wybór właściwej długości oraz grubości igły wcale nie jest taki trudny, choć wymaga posiadania pewnej dawki wiedzy. Zatem, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo chorych, prezentujemy pięć uniwersalnych i praktycznych porad na temat doboru igły do pena.

 

Igły do pena BD Micro Fine

 

Weź pod uwagę swój wiek gdy wybierasz igły do pena

Aby iniekcja była skuteczna, należy podać dawkę insuliny do warstwy podskórnej, która znajduje się pomiędzy skórą, a warstwą mięśni. A zatem wkłucie nie może być ani zbyt głębokie, ani zbyt płytkie. Oznacza to, że igły do pena muszą być idealnie dobrane pod kontem długości. Jak wykazują badania, grubość warstwy skóry jest zależna od wieku. W przypadku osób dorosłych średnia wartość w miejscach iniekcji waha się między 1,25mm, a 3,25mm. U dzieci skóra jest nieco cieńsza – około 1 do 1,5mm. Natomiast u noworodków może to być nawet 0,5mm. A zatem bardzo ważne jest, aby stosować inne długości igieł w zależności od wieku. U dzieci zwykle zaleca się igły do pena o długości 5mm. Minimalizują one szansę na wstrzyknięcie insuliny do mięśnia (efekt zbyt głębokiego wkłucia). Z kolei u dorosłych często lepiej sprawdza się wariant o długości 8mm.

Wybierając igły do pena zwróć uwagę na masę ciała

Jak już było wspomniane wcześniej, średnia grubość skóry człowieka dorosłego w miejscu iniekcji wynosi od 1,25mm do 3,25mm. Jest to wartość stała i nie ulega ona zmianom. Jednak osoby otyłe mają większą ilość tkanki tłuszczowej, która gromadzi się pod skórą. A więc sumarycznie trudniej jest igle dotrzeć do tkanki podskórnej. W takim przypadku przy wyborze igły do pena należy poszukać wariantu nieco dłuższego. Diabetolodzy najczęściej wskazują 8mm jako wartość optymalną. Dlatego przed zakupem igły do pena należy sprawdzić swój wskaźnik BMI. Jeśli wartość będzie wynosić powyżej 26 (poziom otyłości) warto pomyśleć o wybraniu nieco dłuższego wariantu.

Oceń kompatybilność każdej igły do pena

Na rynku jest dostępnych wiele różnych penów. Są modele dedykowane dla osób dorosłych oraz dzieci. Diabetycy mogą wybierać spośród różnych kolorów, wzorów czy rozmiarów. Niemalże każdy cukrzyk, używający pena, ma swój ulubiony model. Ponadto co roku pojawiają się nowocześniejsze i ulepszone konstrukcje. Jednak bez względu na to jaki wstrzykiwacz wybierzemy, łączy je jedno – koniczność stosowania igieł. Właśnie dlatego przy wyborze igły do pena warto jest kierować się ich kompatybilnością z różnymi modelami dostępnymi na rynku. Dzięki temu można uniknąć problemu z brakiem możliwości wykonania iniekcji w przypadku wymiany pena na nowy. Ponadto uniwersalne igły do pena są znacznie bardziej dostępne. Można je kupić bez problemu w większości aptek oraz w wielu dedykowanych sklepach internatowych. Z kolei modele przeznaczone do konkretnych wstrzykiwaczy, bardzo często są dostępne na zamówienie, a więc trudno je kupić gdy akurat, nagle ich zabraknie.

Wybieraj igły do pena renomowanych producentów

Nie warto eksperymentować na własnym zdrowiu. Tym bardziej gdy zmagamy się z poważną chorobą jaką jest cukrzyca. Dlatego przy wyborze igły do pena warto zdecydować się na produkty renomowanych, światowych producentów. Tylko w przypadku takich wyrobów możemy mieć pewność co do technologii ich wykonania, która ostatecznie przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania oraz właściwy poziom bezpieczeństwa. Na szczęście, w ofertach zdecydowanej większości aptek i sklepów, oferowane są wyłącznie wysokiej jakości, markowe igły do pena. Unikajmy jednak zakupów u niesprawdzonych sprzedawców, którzy oferują towar niewiadomego pochodzenia.

Decydując się na igły od konkretnego producenta warto również sprawdzić, czy ma on w swojej ofercie również inne produkty i urządzenia medyczne – zwłaszcza dla diabetyków. Jeśli firma ma doświadczenie w produkcji strzykawek czy igieł insulinowych, daje nam to pewność, że produkty są dopracowane i bezpieczne.

Zwróć uwagę na technologię wykonania igły do pena

Nawet ograniczając się do wysokiej jakości produktów markowych, bardzo ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na technologię w jakiej wykonane są igły do pena. Im bardziej jest ona zaawansowana, tym lepiej dla diabetyka. Przykładowo – produkty marki BD są powlekane lubrykantem. Dzięki temu wkłucie jest znacznie łatwiejsze oraz mniej bolesne. Ponadto wyróżniają je cienkie ścianki, dzięki czemu, przy zachowaniu stałej grubości igły do pena (od 0,25mm do 0,30mm) przepływ insuliny jest wyraźnie lepszy. To z kolei przekłada się na lepszą skuteczność iniekcji oraz krótszy czas jej wykonywania.

Kolejną sprawą są certyfikaty. Aby je uzyskać każdy model musi przejść serię niezależnych i wymagających testów. A więc posiadanie takiego dokumentu daje gwarancję, że kupowany produkt jest najwyższej jakości, co w praktyce potwierdziły restrykcyjne badania. Warto więc wziąć to pod uwagę kupując igły do pena.

Jak widać wybór właściwej igły do pena wcale nie jest aż tak trudny. Oczywiście o ile posiada się właściwą widzę na ten temat. A zatem pamiętajmy, że decyzja zależy między innymi od naszego wieku oraz masy ciała. Ponadto warto kupować tylko produkty markowe, które wykonane zostały z zachowaniem najwyższych standardów oraz we właściwej technologii.

Autor: Michał Roszkowski

Bibliografia: 

- Rajeev Chawla, Minakshisundaram Shunmugavelu, Brij Makkar, Manoj Chawla, Abhay Sahoo, Sujoy Majumdar, Sailesh Lodha, Sunil Gupta, Anil Bhansali, Praktyczne wskazówki dotyczące samodzielnych iniekcji insuliny w leczeniu cukrzycy w warunkach indyjskich: stanowisko zespołu ekspertów, „Diabetologia Praktyczna”, 2019. 

- Cukrzyca [hasło], Wikipedia, https://pl.wikipedia.org/wiki/Pen_(wstrzykiwacz_insuliny), dostęp: 14.07.2019.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.